Herbata Czarna

Wrz 292016

Czarna herbata zazwyczaj ma jasno lub ciemnoczerwoną barwę o bardzo ciekawym, jednak ulotnym aromacie. Tylko czarna herbata pita na ciepło ma właściwy sobie smak, dlatego poleca się jej picie właśnie na ciepło.
Oprócz pysznego smaku i przyjemnego aromatu, czarna herbata ma ogrom korzystnych właściwości. Poznajcie najważniejsze z nich:
• Działanie pobudzające – zawdzięcza je sporej ilości teiny.
• Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudza organizm do wydzielania soków trawiennych
• Wpływa na spadek ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie
• Flawonoidy, które znajdują się w czarnej herbacie wzmacniają naczynia krwionośne
• Dzięki zawartości fluoru pomaga chronić zęby przed próchnicą.
• Garbniki wydzielane w podczas długiego parzenia zmniejszają ryzyko zachorować na niektóre z rodzajów raka.

Na właściwości herbaty wpływ ma także czas i sposób jej parzenia. Czarną herbatę należy zalewać wrzącą wodą (100 °C). Najczęściej pojawiającym się błędem popełnianym w trakcie przyrządzania czarnej herbaty jest wykorzystanie wody o zbyt niskiej temperaturze.
Pamiętaj, że najlepszy czas zaparzania herbaty wynosi 3 do 5 minut.

herbata czarna

Lut 242016

Herbata z mlekiem swoją popularność zdobyła w Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce w coraz więcej osób docenia jej delikatny smak. Warto wiedzieć, że oprócz walorów smakowych „bawarka” znana jest z tego, że ogranicza niekorzystny wpływ teiny na organizm i wzbogaca napój o wartości odżywcze.

Są różne sposoby parzenia bawarki. Jednak wszystkie z nich posiadają stały element: herbatę i mleko.

Dziś przedstawiamy najprostszy sposób na przygotowanie herbaty z mlekiem.

Składniki:

  • łyżeczka czarnej herbaty liściastej,
  • łyżeczka herbaty
  • wrząca woda,
  • mleko,
  • cukier

Na początku zagotuj wodę i zalej oba z gatunków herbat. Możesz to zrobić na dwa sposoby: nalać wodę do imbryka i odstawić bądź zaparzyć herbatę bezpośrednio w kubku. Sposób z imbrykiem jest bardziej wydajny, ponieważ z jednej porcji herbaty możesz otrzymać więcej napoju. Przelej z imbryka herbatę do wysokości 2/3, a następnie wypełnij kubek letnim mlekiem. Jeśli lubisz słodkie napoje, możesz ją posłodzić cukrem bądź miodem.


W czajniczku zaparz oba gatunki herbat. Do wysokości 1/3 filiżanki nalej letnie mleko. Następnie wlej herbatę i wymieszaj. Ci, którzy lubią herbatę na słodko, mogą ją nieco posłodzić. Uważajcie jednak z ilością cukru, gdyż herbata z mlekiem jest słodsza niż niezabielana.
Przyjęło się pijać bawarkę na ciepło, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by pić ją na zimno – po schłodzeniu w lodówce.

Koniecznie dajcie nam znać jak Wam smakuje taka mieszanka smaków!

kawa

Sty 182016

Zimą większość z nasz narzeka na słabą odporność. Zamiast faszerować się tabletkami warto postawić na dobrodziejstwa herbaty! Warto wiedzieć, że z uwagi na działanie immunostymulujące, rozgrzewające i przeciwzapalne czarna herbata jest doskonałym napojem pomagającym w walce z infekcjami!

Jeśli lubisz smakowe mieszanki warto wzbogacić jej smak o imbir, cynamon, kardamon, cytrynę, sok malinowy, goździki czy czarny pieprz. Dzięki tym dodatkom nie tylko Twoja herbata będzie pyszna, ale także jeszcze bardziej skuteczna w walce z przeziębieniem.

Czarna herbata jak nic rozgrzeje, a dzięki zawartości teiny doda dobrej energii. Pamiętaj jednak by herbatę parzyć maksymalnie przez trzy minuty razem z dodatkami. Jeśli będziesz parzyć ją dłużej, to nie pozostanie w niej zbyt dużo teiny…

Czarną herbatę możesz pić do woli!

W przeciwieństwie do zielonej herbaty, w której przypadku zaleca się pić nie więcej niż 5 filiżanek tygodniowo, to czarną herbatę można pić nawet kilka kubków dziennie.

herbata

Sty 102015

W pewnych regionach Rosji gorącą czarna herbata pijana jest ze spodeczków przez cukier. W Polsce sączymy ją prawie do każdego posiłku, zwykłą lub z dodatkiem cytryny, miodu lub cukru. Herbata czarna odznacza się nie tylko intensywną kolorystyką, ale także zdecydowanym smakiem. Herbata to nie tylko idealny dodatek podkreślający zwykłe i niezwykłe chwile, ale także idealny sposób na poprawę koncentracji i dodanie energii. Warto wiedzieć, że esencja czarnej herbaty wciąż stosowana jest przez wiele osób jako środek przeciwbakteryjny, np. przy zapaleniu spojówek.

Paź 282014

Czarną herbatę pijemy od dawna. Zielona również zdobyła nasze uznanie i króluje w naszych filiżankach. Ale pokochać powinniśmy herbatę czerwoną, zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy stracić kilka kilogramów. Liście czerwonej herbaty zaraz po zbiorach poddawane są krótkiemu procesowi fermentacji, który nie niszcząc liści barwi ich krawędzie na czerwonawy kolor. Fermentacja ta sprawia, że napar z suszu czerwonej herbaty ma ziemisto-korzenny smak i aromat. Nabywa ona wtedy także dużą ilość garbników (poliflenoli) i dzięki temu reguluje pracę żołądka i wydzielanie żółci przez trzustkę. Sprawia to, że z pokarmu wchłaniane jest znacznie więcej substancji pokarmowych, a przyjmowane tłuszcze mają zdecydowanie prostszą budowę. Tłuszcze takie są „wygodniejsze” dla naszego organizmu, ponieważ proces uwalniania z nich energii jest znacznie krótszy. A jak powinniśmy ją parzyć? Aby zaparzony napar zachował najlepsze wartości smakowe, swój unikalny aromat i właściwości lecznicze herbatę należy zaparzyć w porcelanowym czajniczku w miękkiej wodzie pozbawionej soli wapnia i magnezu przez 3 do 7 minut, a następnie przelać do małych porcelanowych filiżanek. Otrzymany w ten sposób napar nie będzie miał gorzkiego posmaku, a smak i aromat staną się znacznie bardziej zmysłowe.
Pijmy ją na zdrowie.

Sie 282010

kawa-jawa

Świadomy sen to sen kontrolowany. To my decydujemy o jego przebiegu. W każdej niemal chwili możemy go przerwać lub nadać mu inny bieg. Sen jest stanem, bez którego nie możemy prawidłowo funkcjonować. Od niego tak naprawdę zależy jak będziemy czuli się następnego dnia. Czy będziemy wypoczęci i z poranną energią przystąpimy do realizacji planu dnia czy wręcz przeciwnie z powodu bezsennej nocy nasza forma będzie kiepska. Zawsze warto jednak zacząć dzień  od porannego napoju, który być może sprawi, że nasz dzień bez względu na jakoś snu w nocy będzie dobrze rozpoczęty.

Naszą (nie)senną propozycją jest zarówno kawa jak i herbata o wdzięcznej nazwie JAWA.  Czarna Herbata charakteryzuje się bardzo mocnym ostrym naparem. Świetnie rozbudza i powoduje, że nasz umysł zaczyna pracować. Klarowny napój chętnie spożywany jest przez wymagających smakoszy. Natomiast kawa, która pochodzi z Archipelagu Indonezyjskiego uprawiana głównie na wyspie Jawie, Sumatrze – to kawa, która zachwyca głębią smaku i jego delikatnością. Warto dodać, że kawy z tego regionu świata cechuje niska kwaskowość o łagodnym aromacie. Gorący klimat dojrzewania sprawia, że aromat tej kawy jest delikatny. Przyjemność picia zarówno kawy jak i herbaty sprawia, że odpoczywamy i na chwilę jeszcze powracamy do chwili, kiedy pierwszy sen do nas przychodził a my coraz mocniej się w nim zagłębialiśmy i odpływaliśmy w krainę snu…

Jawa – Twoja wyspa kawy i herbaty!

Related Posts with Thumbnails