Kwi 222010

Niezwykła kawa, której nazwa pochodzi od pierwszego miejsca, w którym została rozpoczęta jej przemysłowa uprawa. Gwatemala jest wysokogatunkową kawą typu arabika, która posiada bardzo mocny aromat i atrakcyjny, bogaty smak. Znakomita arabika, która dojrzewa na gwatemalskich stokach, zaspokaja nawet najwybredniejsze gusta kawowych smakoszy.

Pierwsze kawowce pojawiły się w Gwatemali u schyłku osiemnastego wieku. W następnym stuleciu rozpoczęła się kawowa rewolucja, podczas której powstało bardzo wiele przemysłowych plantacji. Od tego czasu uprawa kawy w Gwatemali stała się podstawą sukcesu ekonomicznego kraju i do tej pory kawa stanowi jedną z przyczyn ciągłego rozwoju gospodarczego.kawa-gwatemala

 

Znakomite warunki klimatyczne tj. odpowiednie opady i nasłonecznienie oraz żyzne, wulkaniczne gleby powodują uprawę  wyjątkową i bardzo rzadko spotykaną. Dzięki tym warunkom, kawa posiada opisany na samym początku, wspaniały i bardzo charakterystyczny smak.

Według opinii większości Europejczyków najlepsza kawa uprawiana jest w Antiguanie (okolice jeziora Atitlan). Ponieważ opisywane tutaj krzewy kawowe są otoczone przez ogromne bananowce, różnego rodzaju wyższe rośliny oraz palmy (kawowce muszą być chronione przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi) tamtejsze uprawy przypominają lasy tropikalne. Takie plantacje nazywane są słowem: finca.

Zbiory z tych plantacji są prowadzone metodą tradycyjną (ręczną),  dzięki czemu do dalszej obróbki tafiają tylko i wyłącznie owoce najwyższej jakości. Usuwanie miąższu jest kolejnym etapem selekcji owoców, w którym ziarna najlepszych gatunków kawy moczy się w wodzie i poddaje fermentacji. Następnie wystawiane są na słońce do wysuszenia. Ostatni etap to usuwanie łusek, które wykonują maszyny zwane łuszczarkami. Po tym procesie ziarno jest gotowe do wypalenia.
Oczywiście, aby zaparzyć kawę należy najpierw ją zmielić. Poziom mielenia określa się w zależności od sposobu parzenia. Dla zaparzaczy ciśnieniowych najlepsze są średnio zmielone ziarenka. Dla przepływowych należy mielić grubo.

TUTAJ KUPISZ KAWĘ – Gwatemala

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

(required)

(required)

*