Maj 292010

kawa-nikaragua-maragogype

Maragotype z Nikaragui to kawa uprawiana na wysokości 1500 metrów w regionie górskim Jinotega, którego charakterystycznym elementem są grunty wulkaniczne. Jest to kawa ceniona przez prawdziwych kawoszy i koneserów, jej olbrzymie ziarna są w ścisłej światowej czołówce, a najwyższa jakość świadczy o dojrzałości i wykwintności maragogype.

Ziarna tej kawy zbierane są ręcznie sześć razy do roku. Wybierane są jedynie dojrzałe i „pełne” owoce, które następnie poddawane są procesowi obróbki. Doskonale zaplanowana uprawa tej odmiany kawy cieszy nie tylko oczy (swoimi bardzo dużymi ziarnami), ale również swoim specyficznym smakiem, od którego uzależnionych jest wielu mieszkańców świata. Napar przyrządzany z ziaren Maragogype z Nikaragui jest zupełnie inny od tego robionego z ziaren meksykańskiej odmiany tej kawy. Dzieje się tak ponieważ kawowce uprawiane są w innych warunkach klimatycznych, przez co otrzymują różne, specyficzne dla siebie cechy.

Każdy miłośnik kawy Arabica powinien spróbować tych wyselekcjonowanych i przygotowanych specjalnie do eksportu ziaren kawy uprawianej w Nikaragui. Jej „bukiet” smakowy i aromatyczny jest tak niesamowity, że tej kawy po prostu chce się pić jak najwięcej!

TUTAJ KUPISZ KAWĘ – Nikaragua Maragogype

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

(required)

(required)

*