Lut 242016

Herbata z mlekiem swoją popularność zdobyła w Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce w coraz więcej osób docenia jej delikatny smak. Warto wiedzieć, że oprócz walorów smakowych „bawarka” znana jest z tego, że ogranicza niekorzystny wpływ teiny na organizm i wzbogaca napój o wartości odżywcze.

Są różne sposoby parzenia bawarki. Jednak wszystkie z nich posiadają stały element: herbatę i mleko.

Dziś przedstawiamy najprostszy sposób na przygotowanie herbaty z mlekiem.

Składniki:

  • łyżeczka czarnej herbaty liściastej,
  • łyżeczka herbaty
  • wrząca woda,
  • mleko,
  • cukier

Na początku zagotuj wodę i zalej oba z gatunków herbat. Możesz to zrobić na dwa sposoby: nalać wodę do imbryka i odstawić bądź zaparzyć herbatę bezpośrednio w kubku. Sposób z imbrykiem jest bardziej wydajny, ponieważ z jednej porcji herbaty możesz otrzymać więcej napoju. Przelej z imbryka herbatę do wysokości 2/3, a następnie wypełnij kubek letnim mlekiem. Jeśli lubisz słodkie napoje, możesz ją posłodzić cukrem bądź miodem.


W czajniczku zaparz oba gatunki herbat. Do wysokości 1/3 filiżanki nalej letnie mleko. Następnie wlej herbatę i wymieszaj. Ci, którzy lubią herbatę na słodko, mogą ją nieco posłodzić. Uważajcie jednak z ilością cukru, gdyż herbata z mlekiem jest słodsza niż niezabielana.
Przyjęło się pijać bawarkę na ciepło, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by pić ją na zimno – po schłodzeniu w lodówce.

Koniecznie dajcie nam znać jak Wam smakuje taka mieszanka smaków!

kawa

Related Posts with Thumbnails

Leave a Reply

(required)

(required)

*